Wimbledon 2016 – Live TV Coverage on BBC, Eurosport

Wimbledon 2016 – Live TV Coverage on BBC, Eurosport
Updated on Monday 27 June 2016 by @TVNewsroom

The 2016 Wimbledon Tennis Championships will take place from Monday 27 June to Sunday 10 July, with live TV coverage on the BBC and British Eurosport.

Returning to lead television duties across BBC One and BBC Two throughout The Championships for the BBC will be Sue Barker.

She’ll bring viewers the action from the BBC’s studio in the grounds of Wimbledon, with its iconic view of the All England Club. Coverage begins at 11:30am on Monday 27 June on BBC Two.

New for 2016, former World No. 1 players Lleyton Hewitt and Jim Courier join the TV team with former British No. 1 Annabel Croft, bringing unique insight and analysis from their wealth of experience.

Joining them will be the BBC’s full team of expert television analysts and commentators, including Tim Henman, John McEnroe, Tracy Austin, Pat Cash, Andrew Castle, Lindsay Davenport, John Inverdale, Martina Navratilova, Virginia Wade, Jamie Baker, Chris Bradnam, James Burridge, Andrew Cotter, Matt Chilton, Barry Davies, Jo Durie, Peter Fleming, Paul Hand, John Lloyd, Guy McCrea, Ronald McIntosh, David Mercer, Alison Mitchell, Nick Mullins, Jonathan Overend, Mark Petchey, Louise Pleming, Sam Smith, Elizabeth Smylie, Simon Reed, Charlie Brougham and Dan Lobb.

At the close of play, Clare Balding, who has been part of the BBC’s Wimbledon team since 1995, will present the staple highlights programme Today At Wimbledon, alongside two expert guests every day on BBC Two. From 8:30pm in week one, and 8pm from Tuesday 5 July*, Today At Wimbledon will be live from inside the All England Club, with a new studio next to Henman Hill overlooking the grounds. The hour-long definitive round-up will focus on the main matches and key talking points from the day’s play as The Championship builds to its climax.

Also recapping the day’s events, Katherine Downes (week one) and Jessica Creighton (week two) will guide BBC News channel viewers through each day’s play, while Joe Wilson reviews the tournament’s headlines on BBC News at Six and Ten.

“Wimbledon is one of the most exciting tournaments of the sporting calendar, and we’re delighted to welcome two more Grand Slam winners, Lleyton Hewitt and Jim Courier, to our unrivalled line-up of experts, plus Annabel Croft who will add her considerable experience to our reporting and commentary teams,” said Barbara Slater, Director of BBC Sport.

“The BBC’s 2016 offering will yet again be extensive across all of our platforms, bringing our audiences the exceptional comprehensive coverage that only the BBC can deliver.”

Over on Eurosport, a 90-minute round up of the best action from SW19 will be shown daily throughout the tournament at 10pm on Eurosport 1 with the men’s and women’s finals LIVE on Eurosport 2.

The studio coverage will be presented by Rob Curling with Greg Rusedski, Richard Krajicek, Henri Leconte and Mark Philippoussis featuring as guests throughout the tournament.

Day One – Order of Play

CENTRE COURT – 1:00PM
1. Novak Djokovic (SRB) [1] v James Ward (GBR)
2. Camila Giorgi (ITA) v Garbine Muguruza (ESP) [2]
3. Roger Federer (SUI) [3] v Guido Pella (ARG)

NO.1 COURT – 1:00PM
1. Venus Williams (USA) [8] v Donna Vekic (CRO)
2. Sam Groth (AUS) v Kei Nishikori (JPN) [5]
3. Laura Robson (GBR) v Angelique Kerber (GER) [4]

NO.2 COURT – 11:30AM
1. Kyle Edmund (GBR) v Adrian Mannarino (FRA)
2. Laura Siegemund (GER) v Madison Keys (USA) [9]
3. Pablo Carreno Busta (ESP) v Milos Raonic (CAN) [6]
4. Simona Halep (ROU) [5] v Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

NO.3 COURT – 11:30AM
1. Samantha Stosur (AUS) [14] v Magda Linette (POL)
2. Dudi Sela (ISR) v David Ferrer (ESP) [13]
3. David Goffin (BEL) [11] v Alexander Ward (GBR)
4. Naomi Broady (GBR) v Elina Svitolina (UKR) [17]

COURT 12 – 11:30AM
1. Marin Cilic (CRO) [9] v Brian Baker (USA)
2. Ekaterina Alexandrova (RUS) v Ana Ivanovic (SRB) [23]
3. Shuai Zhang (CHN) v Carla Suarez Navarro (ESP) [12]
4. Gael Monfils (FRA) [17] v Jeremy Chardy (FRA)

COURT 18 – 11:30AM
1. Sabine Lisicki (GER) v Shelby Rogers (USA)
2. Janko Tipsarevic (SRB) v Gilles Simon (FRA) [16]
3. Daniel Evans (GBR) v Jan-Lennard Struff (GER)
4. Jelena Jankovic (SRB) [22] v Stefanie Voegele (SUI)

COURT 4 – 11:30AM
1. Victoria Duval (USA) v Daria Kasatkina (RUS) [29]
2. Denis Istomin (UZB) v Kevin Anderson (RSA) [20]

COURT 5 – 11:30AM
1. Irina-Camelia Begu (ROU) [25] v Carina Witthoeft (GER)
2. Lukas Rosol (CZE) v Sam Querrey (USA) [28]
3. Diego Schwartzman (ARG) v Robin Haase (NED)
4. Danka Kovinic (MNE) v Mona Barthel (GER)

COURT 6 – 11:30AM
1. Saisai Zheng (CHN) v Maria Sakkari (GRE)
2. Zarina Diyas (KAZ) v Anna-Lena Friedsam (GER)
3. Andreas Seppi (ITA) v Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
4. Malek Jaziri (TUN) v Steve Johnson (USA)

COURT 7 – 11:30AM
1. Nicolas Almagro (ESP) v Rogerio Dutra Silva (BRA)
2. Margarita Gasparyan (RUS) v Denisa Allertova (CZE)
3. Teliana Pereira (BRA) v Varvara Lepchenko (USA)
4. Pablo Cuevas (URU) [29] v Andrey Kuznetsov (RUS)

COURT 8 – 11:30AM
1. Borna Coric (CRO) v Ivo Karlovic (CRO) [23]
2. Lucie Safarova (CZE) [28] v Bethanie Mattek-Sands (USA)
3. Jack Sock (USA) [27] v Ernests Gulbis (LAT)
4. Misaki Doi (JPN) v Louisa Chirico (USA)

COURT 9 – 11:30AM
1. Lara Arruabarrena (ESP) v Olga Govortsova (BLR)
2. Nicole Gibbs (USA) v Kirsten Flipkens (BEL)
3. Edouard Roger-Vasselin (FRA) v Teymuraz Gabashvili (RUS)
4. Anastasija Sevastova (LAT) v Francesca Schiavone (ITA)

COURT 10 – 11:30AM
1. Paolo Lorenzi (ITA) v Lukas Lacko (SVK)
2. Thomaz Bellucci (BRA) v Ruben Bemelmans (BEL)

COURT 11 – 11:30AM
1. Jana Cepelova (SVK) v Mariana Duque-Marino (COL)
2. Samantha Crawford (USA) v Paula Kania (POL)
3. Julien Benneteau (FRA) v Illya Marchenko (UKR)
4. Santiago Giraldo (COL) v Gilles Muller (LUX)

COURT 14 – 11:30AM
1. Sergiy Stakhovsky (UKR) v Yoshihito Nishioka (JPN)
2. Sara Errani (ITA) [20] v Patricia Maria Tig (ROU)
3. Evgeny Donskoy (RUS) v Alexandr Dolgopolov (UKR) [30]
4. Irina Falconi (USA) v Marina Erakovic (NZL)

COURT 15 – 11:30AM
1. Damir Dzumhur (BIH) v Denis Kudla (USA)
2. Alize Cornet (FRA) v Polona Hercog (SLO)

COURT 16 – 11:30AM
1. Philipp Kohlschreiber (GER) [21] v Pierre-Hugues Herbert (FRA)
2. Bjorn Fratangelo (USA) v Grigor Dimitrov (BUL)
3. Yaroslava Shvedova (KAZ) v Julia Goerges (GER)

COURT 17 – 11:30AM
1. Kurumi Nara (JPN) v Madison Brengle (USA)
2. Brydan Klein (GBR) v Nicolas Mahut (FRA)
3. Ricardas Berankis (LTU) v Marcus Willis (GBR)

TO BE ARRANGED
Not Before: 5:00 pm
1. Karolina Pliskova (CZE) [15] v Yanina Wickmayer (BEL)
Not Before: 5:00 pm
2. Jelena Ostapenko (LAT) v Kiki Bertens (NED) [26]

Posted in
BBC Match of the Day MOTD

The running order for tonight’s edition of Match of the Day is as follows: 1. Brighton & Hove Albion v Manchester United; 2. West Bromwich Albion v Cheslea; 3. Crystal Palace v Everton; 4. Burnley v Southampton. Gary Lineker will... Read more

BBC Sport - Match of the Day 2019 - Titles (18)

The second round of Premier League fixtures in the 2020/21 season got underway today. Gary Lineker will be live on BBC One and BBC One HD from 10.20pm this evening with highlights of all four games. He’ll be joined in... Read more

Gary Lineker - BBC World Cup 2018 (1)

The BBC and Gary Lineker have signed a new contract which will keep him at the corporation until 2025. The former England captain will continue as Match Of The Day host, a programme he first presented back in 1999 as... Read more

BBC Match of the Day MOTD

The running order for tonight’s edition of Match of the Day is as follows: 1. Liverpool v Leeds; 2.Fulham v Arsenal; 3. West Ham United v Newcastle United; 4. Crystal Palace v Southampton. Gary Lineker will be live on BBC... Read more

Jason Bell - BBC NFL (1)

Jason Bell will take part in this year’s Strictly Come Dancing. The 42-year-old is a former NFL player who currently serves as a pundit on the BBC’s NFL coverage. “Strictly is the epitome of British television and this year, more... Read more